Közeledik a választás: új szabályok szerint szavazhatnak a munkavállalók
Fontos változásokkal indult az év a munkavállalók szempontjából is. Mutatjuk a részleteket.
Miután a jobboldal nem tudott többséget szerezni, VI. Fülöp király megbízta Pedro Sánchezt a kormányalakítással.
Tovább folynak a kormányalakítási próbálkozások Spanyolországban a nyári parlamenti választás után. A választást ugyan a konzervatív Spanyol Néppárt (PP) nyerte, de Alberto Nunez Feijóo pártelnök nem tudott többséget szervezni az ezt követő tárgyalások és szavazások során, így tehát a spanyol jobboldal nem tudott kormányt alakítani.
VI. Fülöp spanyol király ezért most Pedro Sánchez szocialista pártvezetőhöz fordult, őt bízva meg a kormányalakítással. Sánchez, aki az elmúlt időszakban miniszterelnök volt, szintén nem tud szimplán baloldali pártokból többséget szervezni,
ezért a spanyolországi kisebbségekkel kell, hogy tárgyaljon,
az ő támogatásukat megnyerve a kormányalakításhoz.
A baszkokkal már elég jól áll, a katalánok viszont jelentős további kisebbségi jogok biztosítása esetén hajlandóak csak támogatni Sánchezéket. Egyik legfontosabb követelésük a 2017-es, elbukott katalán függetlenségi népszavazás főszervezőinek, a katalán függetlenségpárti vezetőknek az amnesztiája.
Sánchez most azt mondja: hajlandó „nagylelkűnek” lenni a szeparatizmussal vádolt katalán vezetőkkel szemben,
de világossá tette, hogy nem támogat egy újabb katalán függetlenségi népszavazást.
A spanyolok 80 százaléka egy friss felmérés szerint ellenzi a katalánok amnesztiáját – a szocialista szavazók is hasonló arányban gondolkodnak a kérdésről.
Ha Sánchez végül mégsem tud megállapodni a katalánokkal, s nem tud kormányt alakítani, úgy a spanyolok a következő hónapokban ismét egy új választásra készülődhetnek.
Nyitóképen: Pedro Sánchez (MTI/EPA-EFE/Kiko Huesca)